Czym jest analityka marketingowa?

Jednym z najistotniejszych pojęć związanych ze marketingiem jest analityka marketingowa. Jest to generalnie złożony proces, w którym zastosowanie znajdują różne narzędzia mające za zadanie zbierać informacje dotyczące rynku oraz konsumentów. Odgrywają one kluczową rolę przy konstruowaniu strategii marketingowej.

Analityka marketingowa w procesie budowania strategii marketingowe ma niebagatelne znaczenie. Dzięki niej można lepiej zrozumieć zachowania konsumentów, a co za tym idzie – w bardziej precyzyjny sposób dostosować ofertę firmy do ich potrzeb oraz preferencji. Kolejna kwestia to taka, że uzyskuje się w ten sposób informacje, które składają się na miarodajną ocenę skuteczności podejmowanych działań. Przykładem może być chociażby analityka e-marketingowa, gdzie za pomocą pewnych narzędzi takich jak np. Google Analytics monitoruje się ruch na stronach internetowych.

W dzisiejszych czasach nie wolno ignorować analityki marketingowej. Dzieje się tak z kilku powodów. Konkurencja w każdej branży jest ogromna. Liczy się również czas, w jakim komunikat dociera do odbiorcy – sami konsumenci też poświęcają coraz mniej uwagi na skupianie się na tego typu treściach. W związku z tym działania podejmowane przez marketingowców muszą być starannie przemyślane oraz bardzo dokładnie zaplanowane.

 


 

About redaktor